Öldükten Sonra Ne Oluyor? [Çocuklar İçin]

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bugünkü yazım sizler için.

Çok sevdiğim bir Ali amcam var benim. Tatil boyunca, ablamla bana her gün bir saat hem Kuran öğretiyor hem de dini bilgiler veriyor. Hemen yanımızdaki evde oturuyor, yalnız yaşıyor. Çok bilgili, öyle büyük bir kitaplığı var ki görmenizi isterdim. Hem de o kitapların hepsini okumuş.

Geçen hafta bir gün dersimiz bittikten sonra ona sık sık aklıma takılan bir şeyi sordum. İnsanlar öldükten sonra ne oluyordu? Geçen kış dedem çok hastalanmıştı. Uzun bir süre hastanede yattıktan sonra iyileşememiş, kış sonu da vefat etmişti. Ben onu çok severdim ve ona öldükten sonra ne olmuştu? İşte bunu çok merak ediyordum.

Ali amca, “bu sorunun cevabını Allah’ın bizim için indirdiği kitabı yani Kur’an-ı Kerim veriyor. Kur’an’da, insanların öldükten sonra gittikleri yerin adının ahiret olduğu bildiriliyor” dedi.

Peki ahiretteki hayat bitince ne oluyordu? Ali Amca. “Ahiret hayatı bitmiyor, ahiret sonsuza kadar yaşayacağımız yer. Ve birbirinden tamamen farklı iki yerden oluşuyor. Adlarını bilirsin; Cennet ve Cehennem.”

“Cennet her istediğimiz bulabileceğimiz, dünyadaki en güzel yerden bile daha güzel olan bir yer. Allah Cennetini, sevdiği ve razı olduğu kulları için hazırlar. İyi, dürüst, şefkatli, güzel sözlü yani güzel ahlâklı olan ve Allah’ın emirlerini yapmaya çalışan insanlar için.”

“Cehennem’e ise Allah’a ve O’nun Kur’an’da bildirdiği emirlerine uymamış, karşı gelmiş ve kötülükler yapmış insanlar girer” diye sürdürdü sözlerini.

Sonra, Bediüzzaman’ın dünyayı bir tarlaya benzettiğini söyledi. Biz dünyada güzel şeyler yaparsak, ahirette de Allah bize en güzel karşılığı verirmiş. Yani iyi tohum ekersek, tarladan güzel ürün toplarmışız. Ama kötü işler yapan kişinin ürünü de kötü olurmuş.

“Peki Ali Amca, kötülüğü eğer bile bile değil de, yanlışlıkla yaparsak, o zaman ne olur?” diye sorunca, “o zaman Allah’tan bir daha yapmayacağımıza söz vererek bağışlanma dilememiz, tevbe etmemiz gerekir. Allah yanlışlıkla hata yapan kullarını tevbe ederlerse bağışlar” cevabını verdi. Ama bilerek hata yapanları da kararlı bir şekilde tevbe ederlerse bağışlarmış.

O gece bunları çok düşündüm. Dedem hem Allah’ın emirlerini yapar hem de insanlara çok iyi davranırdı. Madem ki Allah, iyileri Cennetle ödüllendirecek, onu da inşaAllah cennetine alır diye dua ediyorum.