Allah Beni Seviyor mu? (Çocuklar ve Çocuk Kalanlar İçin:)

Dün gece yatağıma yattığımda önce duamı ettim sonra düşündüm. Ben Rabb’imi çok seviyorum ama acaba O beni seviyor mu? Ya beni sevmiyorsa? O zaman beni sevmesi için ne yapmam gerekir? Nasıl bir çocuk olursam beni çok sever? Allah’ım ne çok soru geldi hatırıma.

Sabah bu soruların cevabını almak için komşumuz Ömer Amca’ya gitmeye karar verdim. O bize yakın bir okulda Din Dersi öğretmeni.

Şimdi Ömer Amca’dayım. Sorumu sorunca önce gülümsedi ve dedi ki; "bazı arkadaşların film kahramanları ve ünlü şarkıcıları örnek alır onlardan etkilenir, değil mi?

"Evet" dedim, doğruydu." İşte aslında örnek almamız gereken insanlar onlar değil, Allah’ın elçileri ve peygamberlerdir. Özenmemiz gereken ahlak da onların güzel ahlakıdır. Bu ahlak, en güzel, en hayırlı, en iyi ahlaktır. Allah’ın sevgisini kazanabilmek için iyi bir insan olmamız gerekiyor" dedi.

Peki ben kötü bir çocuk muydum?

"Hayır yavrum, sen iyi bir çocuksun" dedi Ömer Amca. "Ama sadece canımız istediğinde değil her zaman iyilik yapmalıyız.

Ayrıca iyi insan yaptığı iyiliği bir karşılık beklemeden yapar. Yoksullara atacaklarımızı değil güzel şeyleri hatta sevdiğimiz şeyleri vermemizi ister Allah. Sinirlendiğimizde öfkemizi yenmemizi, bağışlayıcı ve sabırlı olmamızı."

"Bak Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) nasıl buyuruyor: "Eğer Allah’ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın."

"O zaman" dedim, "neler yaptığıma mı dikkat etmeliyim?"

Ömer Amca cevap verdi; "Evet bir yararı olmayan boş işlerle uğraşmamalı. Yaptığımız şeyi acaba böyle davranırsak Allah beğenir mi? diye düşünerek yapmalı. İşte o zaman Allah bizi sever."